Apple M1 İşlemci Performansıyla Şaşırtıyor!

Apple M1 işlemcili MacBook Air dizüstü hakkında yeni bilgiler sonunda geldi. GeekBench testlerinin de ortaya çıktığı MacBook’lar, diğer cihazlara meydan okuyarak geliyor. Cihaz, Intel işlemcili MacBook’ları geride bırakmakla kalmadı aynı zamanda tek çekirdek performanlarında, iMac’lerin önüne geçmiş oldu.

Apple hiç şüphesiz en çok bilinen teknoloji firmalarından birisi. Apple daha önce mobil işlemcilerinin, dizüstü bilgisayarlarında kullanmak istediklerini söylemişti. Geçtiğimiz günlerde Apple etkinliğinde ise ARM tabanlı işlemcilere sahip cihazlarını tanıtmıştı. Bu cihazlar MacBook Air, MacBook Pro ve Mac Mini’iydi.

Peki GeekBench Testinde Kaç Puan Aldılar ?

Apple M1

Mac modellerinin yeni nesilleri Apple M1 işlemcilerden güç alıyor. Eski nesillerde işlemci tercihini Intel işlemcilerden yana yapıyordu. En çok merak edilen şey ise M1 işlemcilerle Intel işlemciler arasında ki performans farklarıydı. Şimdi ortaya çıkan bilgilere göre Apple M1 işlemcili MacBook Air GeekBench test sonuçları ortaya çıktı. GeekBench performans testlerine göre MacBook Air, tek çekirdekte 1.687 puan alıyor. Çoklu çekirdekte ise 7.433 puan almayı başarıyor. Apple M1 işlemci 3.2 Ghz frekansında çalışıyor.

Apple M1

MacBook Air, iOS işletim sistemiyle çalışan tüm iPhone ve iPad’leri geride bırakıyor. Apple M1 işlemci tek çekirdekte 3.6 GHz hızında çalışan i9 10910 işlemcili 27 inç iMac cihazda dahil tüm Mac modellerini geride bırakıyor. Çoklu çekirdek performansında ise 2.4 GHz Intel i9 9980HK işlemciden güç alan 16 inç MacBook Pro cihazını geçtiğini görüyoruz. ARM tabanlı bir işlemcinin bu denli güçlü olması oldukça şaşırtıcı.

Apple M1

Apple M1 işlemcili MacBook Pro ve Mac Mini GeekBench testinde MacBook Air’e yakın puanlar aldığını da söyleyebiliriz. Yeni MacBook Pro, AppleM1 işlemci ile çok iyi işler başardığını görüyoruz. Fakat bu noktada düşünülmesi gereken benchmark testinde tekli çekirdekte 1.714, çoklu çekirdekte 6.802 almak değil, günlük ve profesyonel kullanımda nasıl bir performans göstereceği. Unutmadan söylemek isteriz ki Mac Mini tek çekirdekte 1.682 puan alırken, çoklu çekirdekte 7.7067 puan alıyor.

1 yorum
  1. […] Apple M1 İşlemci Performansıyla Şaşırtıyor! […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: