Apple M1 İşlemciye sahip MacBook Pro ve Air!

Apple yeni işlemcisi Apple M1 hakkında test sonuçlarını sizlere aktarmıştık. Aynı işlemci ve bellek seçeneklerine sahip olan MacBook Air ve MacBook Pro modelleri çok az ama çok önemli konularda farklılıklara sahip.

Geçtiğimiz günlerde yapılan Apple etkinliğinde yeni MacBook Air ve MacBook Pro tanıtılmıştı. Apple işlemciye sahip yeni dizüstü bilgisayarların Intel Mac bilgisayarlardan daha yüksek performans göstermesi oldukça şaşırtmıştı. MacBook Air ve MacBook Pro aynı işlemcileri kullanıyor olsa da, işlemciler arasında küçük ama önemli detaylar farklılık gösteriyor. ARM tabanlı işlemcilerin en büyük avantajı düşük güç tüketimine sahip olması. Bu nedenden dolayı ARM işlemciler Intel işlemcilere göre daha az ısınır. Yine bundan dolayı işlemcinin yüksek performans isteyen işlemlerinde ısınma sorunu daha yavaş ve geç ortaya çıkıyor.

Soğutma Tekniklerine Bağlı Performans!

MacBook Air
MacBook Air

MacBook Air ile MacBookPro arasında ki fark tam olarak bu noktada ortaya çıkıyor. Apple, MacBook Pro “profesyonel” statüsüne sahip bir işlemci. Bu nedenle MacBookPro dizüstü bilgisayarında fanlı bir soğutma sistemi yer alıyor. Bu sayede yüksek performans gereken işlerde uzun süre stabil bir şekilde çalışması sağlanacak. MacBook Air dizüstü bilgisayarında ise herhangi bir fan bulunmuyor. Bu fan noktasından dolayı MacBook Pro, Air’e göre çok daha uzun süre ısınmadan ve performanslı bir şekilde çalışabilir. Normalde işlemciler çok ısındığında, işlemci tepe noktaya ulaşır ve yavaş yavaş performansını düşürmeye başlar. İşlemciler yüksek ısınma noktasında frekansı düşürür ve bu şekilde çalışmaya devam eder, çok ısınma noktasında ise bilgisayar kendini kapatır.

MacBook Pro
MacBook Pro

Her iki cihaz da aynı büyüklükte bir ekrana ve birbirine benzer ekran çerçevelerine sahip. Her iki cihazın da işlemcileri GPU noktasında farklılık gösteriyor. MacBookPro sahip olduğu soğutmaya güvenerek GPU çekirdek sayısı daha da fazla. Pro model 8 çekirdekli bir GPU ile gelirken, Air dizüstü bilgisayarın giriş seviyesi modelinde 7 çekirdek yer alıyor.

Diğer farklılıklar ise daha büyük bir batarya, daha yüksek parlaklığa sahip ekran ve Touch Bar’a sahip. Her iki cihaz da aynı bellek seçeneklerine ve bağlantı noktalarına sahip, fakat fiyat etiketinde yazan miktar oldukça farklı rakamlardan oluşuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: