Barn Finders: İkinci el eşya dünyasına adım atıyoruz!

Yapım aşaması yıllarca süren ve oyuncuların beklediği oyun Barn Finders resmi çıkışını gerçekleştirdi. Yapımcılığını Duality Games’in üstlendiği ve geliştirme süreci devam etmekte olan oyun olumlu ve olumsuz eleştirilerin hedefi oldu. Oyunun ayrıntılarına inmeden önce kısaca bahsetmek istiyorum. Bir aile dükkânı işleteceğiniz oyun Barn Finders oldukça ayrıntılı bir şekilde işlenmiş büyük bir dünya. Dükkanınızda satacağınız eşyaları terk edilmiş depolardan bulmalısınız ve bunları en yüksek fiyata satmalısınız. Oyunun temel amacı Dealer’s Life ile büyük ölçüde benzerlik gösteriyor. Daha geniş ve ayrıntılı dünyalara sahip olması ve satacağınız eşyaları sizin bulmanız fark yaratan etkenler olarak karşımıza çıkıyor. Gelin beraber merak edilen sorulara cevap bulalım.

Barn Finders oynanışı ve oyun mekanikleri

Yukarda bahsettiğim gibi oyunda bazı eşyaları bulacak ve bunların satışını gerçekleştireceğiz. Eşyalar nadir eşyalar da olabilir az miktarda değerli eşyalar da olabilir. Bunları bulmak size düşüyor. Oyun içerisinde terk edilmiş depolar mevcut. Bu depolar karışık ve her şey dağılmış durumda. Dağınıklığın arasından bulacağınız eşyaları toplamalısınız. Topladığınız eşyaları satmaya başlamadan önce tamir etmeniz ve temizlemeniz gerekiyor. Daha sonra satışa sunabiliyorsunuz. Bu özellik oyuna bütün karakterini kazandıran özellik diyebilirim. Kâr elde etmek için eşya ararken hırslanabiliyor ve kendinizi terk edilmiş depolarda saatlerinizi harcamış bir halde bulabiliyorsunuz. Bunun dışında Barn Finders ile ilgili bilmeniz gereken bir diğer unsur her depodan sınırlı sayıda eşya alabiliyor olmanız. Fakat o depoya tekrar dönebilir ve yeni eşyalar alabilirsiniz.

Barn Finders
Satış yapma konusuna da değinmek istiyorum. Satışları genel olarak dükkanınızdan yapacaksınız. Her geliştirme oyununda olduğu gibi burada da sahip olduğunuz dükkânı temizleyerek büyütebiliyorsunuz. Bunun haricinde karşınıza açık arttırmalar çıkacak. Ana teması alım ve satım üzerine kurulu olan bir oyun içerisinde açık arttırma özelliği olmazsa eksik olacağını düşünüyorum. Duality Games çalışanları da öyle düşünüyor olacak ki bu özelliği eklemeyi unutmamışlar. Toplu açık arttırmalara katılarak bulduğunuz eşyaları satabilir veya yeni eşyalar edinebilirsiniz. Bu sayede işinizi genişletip büyütmeniz daha kolay olacaktır. Fakat bunu yaparken akıllıca yatırımlar yapmanızı öneririm.

Oyun Mekanikleri

Oyun mekaniklerini oldukça tatmin edici bulduğumu söyleyebilirim. Harita ve farklı konumlar oyuna farklı bir tarz katıyor. Ayrıca oyun içi tamir özelliğinin olması da pozitif etkenlerden biri. Bu kategorideki oyunlarda grafiklerin kalitesi ve akıcılığı büyük önem taşıyor. Çünkü çevrede yeni eşyalar arayarak oyuna devam edeceğiz. Barn Finders grafik konusunda sizlere oldukça güzel bir deneyim yaşatacak. Depolardaki eşyaların ayrıntıları ince bir şekilde işlenmiş. Hatta bazı eşyaları diğerlerinden ayırt ederek bulmak oldukça zor. Ayrıca herhangi bir optimizasyon sorunuyla karşılaşmadım. Pürüzsüz olarak oynayabileceğiniz oyun sizleri bekliyor diyebilirim.

Barn Finders

Güzel özelliklerinin yanı sıra iki farklı sorun dikkatimi çekti. Bunlardan ilki kontrol mekanikleri. Oyunun kontrol mekanikleri biraz alışılması zor gibi duruyor. Alışılmışın bir miktar dışına çıkan mekanikleri öğrenmek imkânsız olmasa da zaman alabilir. İkinci sorun ise oyunun eğitici bölümü. Eğitici bölümün bazı noktalarını yetersiz buldum. Oynadıkça öğrenmeyi çok severim fakat eğitici bölümlerin öneminin büyük olduğunu düşünüyorum. Bütün bunların dışında Barn Finders sistem gereksinimleri de açıklandı.

Barn Finders minimum sistem gereksinimlerini:

İşletim Sistemi: Windows 7
İşlemci: i5 3550 / FX-8350
Bellek: 6 GB RAM
Ekran Kartı: GTX 660Ti / R9 270X
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 21 GB kullanılabilir alan

Sistem gereksinimleri bu şekilde belirlenen oyun Barn Finders’ın daha gelişim sürecinde olduğunu belirtmemde yarar var. Oyunun grafikleri ve mekanikleri ufak sıkıntılar dışında oldukça güzel çalışıyor. Bunlar dışında beni en çok çeken ise oyunun temel konusu oldu. Yeni eşyalar bularak ilerlediğimiz oyunun bilgisayar başına kilitleyen bir yapısı var. Hep birlikte potansiyeli yüksek oyunumuzun nasıl tepkiler aldığını göreceğiz ve gelişimini izleyeceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: