Fabrikanızı kurup otomasyona geçireceğiniz simülatör: Satisfactory

Daha erken erişim oyunu olmasına rağmen oyuncuların ilgisini üzerinde toplayan teknik oyunumuzun ismi Satisfactory. Geliştiriciliğini Coffee Stain Studios’un üstlendiği oyunda kendi fabrikanızı kurarak bu fabrikayı geliştirip büyütmeniz amaçlanıyor. Bunu yaparken kaynak yönetimi ve kolay üretim yöntemleri gibi özelliklere dikkat etmeniz isteniyor. Aynı tarza sahip olan oyun Factorio ile bazı benzer özelliklere sahip fakat oldukça gelişmiş bir şekilde bizleri karşılayan Satisfactory için merak edilenlere birlikle göz atalım.

Satisfactory nasıl bir oyun?

Teknik ve stratejik tarzdaki geliştirme oyunlarında her zaman dikkatimi çeken ilk özellik kontrol genişliği olmuştur. Çünkü oynarken bütün iplerin elinizde olmasını istersiniz. İşler kötüye gitse de gitmese de dış etkenlerin buna karışmaması oyunu daha gerçekçi kılar. Satisfactory neredeyse bütün iplerin elinizde olduğu bir oyun. Bu özelliği ile başlangıç olarak beni etkilemeyi başardı.

İlk olarak çevrenizdeki ürünleri toplamanız ve bir fabrika kurmanız gerekiyor. Her şeyi sıfırdan yaptığınız için oyun içerisindeki gelişimi adım adım takip edebiliyorsunuz. Daha sonra makinalar kurarak madenleri işlemeye başlamalısınız. Madenleri işledikçe elde edeceğiniz kaynakları akıllıca yöneterek kurduğunuz bu fabrikayı büyütmeniz ve geliştirmeniz hedefleniyor. Üzerinde çalışmanız gereken kaynaklar kömür, elektrik, petrol hatta nükleer enerji olacak. Zengin kaynak seçeneği olması ve bunlar üzerinde çalışmanız gerekmesi oyuna pozitif etki bırakan özelliklerden biri. Kuracağınız makinaları bu kaynaklara göre seçmelisiniz. Örnek olarak kömür ile çalışan kömür jeneratörünü verebilirim. İlerledikçe yeni ve daha gelişmiş makinalar yerleştirerek fabrikanızı büyütmeniz mümkün. Ayrıca kuracağınız fabrikanın tasarımını ve bununla birlikte birçok farklı şeyi sizin dizayn edecek olmanız pozitif etkenlerden biri olacak.

Satisfactory
Satisfactory grafiklerinden bahsetmeden geçebileceğim bir oyun değil. Benzer oyunlarda genellikle sembolik işaretler kullanılıyor. Makinaları veya diğer araçlar için belirlenen semboller gerçekçiliği destekleyen öğeler olduğu söylenemez. Fakat burada karşılaşacağınız grafiklerin sizleri tatmin edeceğini düşünüyorum. Detaylıca hazırlanan grafikler ve makinalar oyunun gerçekçilik algısını bir hayli arttırmış durumda. Değineceğim bir diğer konu ise harita tasarımı. Harita tasarımı oyunlarda oldukça büyük bir rol oynuyor. Oyundan alınan keyifle beraber birçok şeyi etkiliyor. Bu oyun daha gelişim sürecinde olmasına rağmen haritası oldukça etkileyici. Fakat bazı bölgelerde tasarım hatalarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu hatalar oyunu büyük ölçüde etkilemese de göze batmıyor diyemem. Gelen yeni güncellemeler ile birlikte sorunların ortadan kaldırılacağını düşünüyorum.

Performansına baktığımızda oyun içerisinde optimizasyon sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Bu hatalara bağlı olarak yaşayacağınız Fps drop sorunları ile karşılaşabileceğinizi hatırlatmak isterim. Fakat belirttiğim üzere daha gelişme sürecindeki bir oyun için oldukça normal bir durum olarak görülebilir. Yeni güncellemeler ile birlikte daha akıcı ve pürüzsüz bir Satisfactory ile karşılaşacağımızı düşünüyorum.

Satisfactory

Satisfactory Sistem Gereksinimleri

Geliştirici firma Coffee Stain Studios’un belirlediği minimum sistem gereksinimleri ise şu şekilde sıralanıyor:
İşletim sistemi: Windows 7 veya daha sonrası

  • Bellek: 8GB
  • Ekran kartı: GTX 760 2GB
  • Depolama: 20GB kullanılabilir alan
  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi

Sizleri sınırlamaların dışına çıkaran bir oyun ile karşılaşacaksınız. Hayal gücünüze göre dilediğiniz gibi gelişerek fabrikanızı büyütebilirsiniz. Co-op oyun modunu desteklediğini unutmadan eklemek isterim. Arkadaşlarınız ile birlikte oynayabilir ve oyundan daha çok keyif alabilirsiniz. Steam ve Epic Games üzerinden 50 TL’ye edinebilirsiniz. Erken erişim aşamasında olan ve gelişimini izlerken oynayabileceğiniz Satisfactory gelecek vaat eden bir oyun. Nasıl güncellemeler aldığını ve ne gibi yeni özellikler eklendiğini ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: