Fortnite ve Apple Tartışması Nasıl Sona Erdi?

Fortnite, kısa ama fazlasıyla yoğun yaşanan tartışmaya son noktayı koydu. App Store’a dönmeyeceğini söyleyen şirket, bu konu ile ilgili detaylı açıklamalarda bulundu. Fortnite, samsungla anlaşarak Galaxy Store sayesinde yüklenebiliyordu, hatta Galaxy Store dan indirilerek yanında hediyelerine yanında getiriyordu.

Fortnite İle Appe Kavgası

Fortine mobil tarafta yükselişine devam ederken hem PlayStore hemde AppStore dan aynı gerekçeyle kaldırılmıştı. Epic Games söz durumla ilgili Apple ile restleşmeyi tercih etmişti. Atışmaları ve misillemelerin yer aldığı bu restleşmede sonuç mahkemeye bırakılmıştı. Mahkemenin Epic Games’e Apple programlama ve geliştirici araçlarından yararlanmasını engelleyen bir karara varmıştı. Fortnite AppStore yüklenme kısmında ise bir karara varılamamıştı.

Mahkeme Apple’ın, Epic Game’in Apple geliştirici hesaplarını kaldırmasını ve AppStore ‘da yer alan Unreal Engine güncellemesini yasaklayan geçici bir kısıtlama kararı almıştı. Bu karar, aslında bir önem bir arz etmiyor çünkü Apple 28 Ağustos’ta tüm geliştirici hesaplarını kaldıracaktı. Bu kara Apple geliştiricilerinin Unreal Engine’e erişebileceklerinin kanıtı. Alınan bu karar aslında tarafları korumak adına alınmış bir karar gibi duruyor. Tedbir sırasında Apple Fortnite ve Unreal Engine gibi Epic Game imzalı ürünlerine karşı hareketini gözlemlememize olanak sağlayacak.

Epic Games Haklı Olarak Görülüyor

Fortnite İle Appe
Fortnite İle Appe

Oyun dünyasının en hararetli ve stresli zamanlarını yaşatan bu olaylar zinciri, Fortnite’ın resti ile son bulmuş gibi görünüyor. Ancak anlaşılan o ki Apple, Epic Games ile ilgili bazı sorunlar yaşamış ve bu da bir şekilde Fortnite’a yansımış.

Tartışmalara üçüncü şahıs olan Microsoft, uzaktan da olsa katılarak Unreal Engine gibi bir motorun engellenmemesi gerektiğini açıklamıştı. Microsoft Oyun Geliştirici Deneyimleri Genel Müdürü Kevin Gammill tarafından yayınlanan beyan, Epic Game destekleyen taraftaydı. Görünün o ki bu davayı izleyen şirketler Epic Games haklı çıkmasını ister nitelikte hareket ediyor.

Peki siz bu konular hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple ile Fortnite arasındaki bu gerginlik böyle mi sonuçlanmalıydı?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: