Gabe Newell Yeni Projesi Gelecekten Korkutuyor!

Valve’ın sahibi ve kurucu ortağı olan Gabe Newell, beyin bilgisayar ara yüzlerinin, oyunları beynimizde canlandırmaya başladığında gerçek dünyanın çok daha can sıkıcı olacağını söyledi. Gabe Newell söylediğine göre teknoloji inanılmaz bir noktaya doğru ilerliyor ve bu teknoloji ile gerçek dünya gibi gözüken oyunlarda, inanılmaz şeyler yapabileceğimiz anlamına geliyor.

Gabe Newell

Dünyanın hiç şüphesiz en büyük çevrimiçi oyun mağazası olan Valve’ın patronu ve kurucu ortağı olan Gabe Newell, sık sık belirttiği ve üzerine yatırımda bulunduğu beyin bilgisayar ara yüzleri (BCI) hakkında ilginç açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaları okuduğunuzda bir çok filmin ve “ben gerçek miyim?” gibi felsefi soruların gerçekleşeceğini görüyoruz.

Gabe Newell söylediğine göre beyin bilgisayar ara yüzleri, video oyunları hem deneyim hem de görsel olarak bambaşka bir noktaya taşıyacak. Gabe tarafından söylenenlere göre takın zamanda bu bölüme yatırım yapmayan oyun şirketleri çok büyük bir pişmanlık yaşayacaklar.

Valve firmasının üzerinde çalıştığı teknolojiyi anlatmak gerekirse, beyin bilgisayar ara yüzleri isminde ki seti başınıza takmanız gerekiyor. Başınıza takacağınız bu set şuan ne olacağı bilinmiyor olsa da VR setlerine benzer bir yapıda olması bekleniyor. Bu başlık sayesinde ekranımızda gördüğümüz şeyleri direkt olarak beynimizin içinde göreceğiz. Bu teknoloji sayesinde kontrolcüye de gerek olmayacak ve sadece düşünce yolu ile kontrol edebileceğiz. Bu teknoloji ile sadece bunlar değil aynı zamanda sistem, heyecanlı, mutlu, sinirli gibi duyguları anlayacak ve oyunu buna göre değiştirerek bizleri oyuna odaklayacak.

Gerçek Dünya İle Oyun Birbirine Karışıyor!

Gabe Newell

Söz konusu sistemi kullandığımızda, oyunda ki sistemlerin hepsini bir nevi beynimizin de görebiliyor olacağız. Gabe Newell söylediğine göre görüntüleri doğrudan beyinde oluşturmak çok zor işlemlerden bir tanesi. Teknolojisinin potansiyelinin çok geniş olduğu aşikar bir durum. Buna rağmen şuan için görüntülerin beyinde oluşturulması için uzun bir süre beklememiz gerekiyor. Bu açıklamaları ise Gabe Newell yapıyor.

Valve şirketinin kurucu ortağı olan Gabe, söz edilen sistemin görüntüleri direkt beyinde hissedebilecek. Söylediğine göre bu sistem ile oyunları oynadıktan sonra gerçek dünya düz, renksiz ve resmen bulanık bir hal gelecek. Bu yeni nesil teknoloji ile gerçek dünya ile oyun arasındaki fark tamamen ortadan kalkacak ve bir çok kişi aradaki sınırı fark edemeyecek. Endişelere karşılık olarak Newell, her şeyden önce kimsenin yapmak istemediği bir şeyi yapmak için zorlanamayacağını söyledi. Bu teknolojiyi insanlar kendi özgür iradesi ile tercih edebileceklerini belirtti.

Bu söylenenler çok güzel olsa da aslına bakılırsa bu tip bir sistem, oyunların gerçekten zarar verdiği bir dünyaya yol alabilir. Şuan oyunlar gerçekten çok daha uzak oluyor olması ve oyuncuların aradaki farkı çok iyi anlamasından dolayı tehlikesiz ve keyifli bir şey. Buna rağmen söz konusu sistemlerle bir çok psikolojik hastalık ve sadece oyun oynayan bir toplum ortaya çıkabilir. Söylenenler düşünüldüğünde akıllara Ready Player One filmi geliyor.

1 yorum
  1. […] Gabe Newell Yeni Projesi Gelecekten Korkutuyor! […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: