Intel DG2 Ekran kartı Modelleri CES 2022’de Gösterilebilir!

Ekran kartı piyasasında Nvidia ve AMD’ye bir yeni rakip katılıyor. Intel DG2 modelini CES 2022 etkinliğinde tanıtabileceği ortaya çıktı. Kartın performansının en üst seviyede olacağı ve Nvidia RTX 3070 modelinden çok daha güçlü olacağı söyleniyor.

Intel DG2

Intel gizli bir şekilde geliştirdiği ekran kartı Intel DG2 olarak biliniyor. Bu modelin CES 2022 etkinliğinde tanıtılması bekleniyor. Bu bilgi teknolojik ürünlere dair yaptığı sızıntı ise Çin’e özel sosyal medya uygulaması olan Weibo’dan geliyor. Weibo web sitesinde ki gönderide yer alan ifadelere göre, bu bilgi firma içinde ki güvenilir kaynaklardan geldiği açıklandı. CES 2022 etkinliğinde tanıtıldıktan sonra 2022 Ocak ayında piyasaya sürüleceği de açıklandı. Bu durum böyle olunca akıllara yeni işlemcilerin de bu zamanlarda tanıtılması beklenir oldu.

Intel DG2 Tüm Piyasayı Değiştirebilir!

Intel DG2

Intel’in her yıl düzenlediği etkinliklerden biri olan ON etkinliği, bu yılın Ekim sonlarında gerçekleştirileceği açıklanmıştı. Etkinlikte bahsi geçen üst seviye ekran kartına dair ipucu verilmesi beklenenler arasında. Buna rağmen bu konuda bir açıklama yapılmadı. Intel tarafının geliştirdiği DG2 ekran kartları, Nvidia tarafının RTX 3070 ekran kartı ile yarışabilecek düzeyde olacağı söylendi. Bu bir sızıntı olsa da Intel tarafının güçlü bir ekran kartı geliştirdiği kesin gözüyle bakılıyor.

Piyasada AMD ve Nvidia arasında kıyasıya bir rekabet bulunuyor. Bu rekabetin kazananı Nvidia gibi duruyor olsa da AMD tarafının geliştirdiği ekran kartları da oldukça güçlüler. Mining sistemi yüzünden bir çok ülke de ekran kartı stoku bitmiş durumda. Bu durum bitcoin’in düşmesi ile bitmiş gibi dursa da, çip üretiminde ki sorunlardan dolayı, ekran kartı sıkıntısı devam ediyor. Arz ve taleplerin artmasının sonuçları olarak ekran kartlarının fiyatları tavan yapmış durumda.

Özellikle ülkemizde ki ekonomi ve stok sorunlarından dolayı ekran kartı almak çok zor bir hal aldı. Piyasada giriş- orta, orta ve orta- üst ekran kartları kalmadı denecek durumda. Intel gibi diğer markaların rekabete girmesi ile birlikte, piyasa biraz daha durgun bir hale gelebilir. Tabi Intel tarafı aç gözlülük yapar ve fiyatları yüksek tutarsa bu durum değişebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: