Kutulu Super Mario Bros. 660.000 Dolara Satıldı!

Video oyun dünyası uzun zamandır gelişiyor ve resmen yaşıyor. Super Mario Bros., Mario karakterini tanıdığımız oyunlardan bir tanesi. Çekmece de unutulan ve yıllardır orada kalan oyunun kutulu versiyonu 660.000 dolara satılarak bir rekora imza attı. Super Mario Bros.

Retro oyunlar günümüzde müzayedelere çıkıyor ve çok yüksek fiyatlara alıcı bulabiliyor. Oyun dünyasının en bilinen karakterlerinden biri hiç şüphesiz Super Mario’dur. Karakterinin ilk oyunu olan Super Mario Bros., kutulu versiyonu müzayedeye çıkartıldı ve rekor fiyata satıldı.

Nintendo tarafından 1985 yılında piyasaya sürülen Super MarioBros yarattığı popülerlik ile bir çok kişiyi video oyunlarına çekti. İlk çıktığı yıllarda NES için üretilen oyun, 25 dolar gibi bir fiyata satılıyordu. O yıllarda 25 dolar gibi bir fiyata alan ve sahibi tarafından hiç açılmadan bekletilen oyunun kopyası, rekor ücrete satıldı. Dallas’ta düzenlenen müzayede de, video oyunu tam 660.000 dolara alıcı buldu.

Super Mario Bros. 660.000 Dolarlık Alıcı Buldu!

Super Mario Bros.

Heritage Auctions tarafından bildirildiğine göre, NES için üretilmiş ve 25 dolara satın alınmış olan oyun inanılmaz tutara satıldı. SuperMario Bros. oyununun kutulu ve hiç açılmamış olması 660.000 dolara alıcı bulunmasına neden olmuş. 1986 yılında alınan ve 35 yaşında olan kutunun, mührü dahi açılmamış ve oldukça temiz korunmuş. Bu nedenlerden dolayı ise oyun, bu kadar yüksek fiyatlara bir çok alıcı buldu.

Heritage Video Oyun uzmanı Valarie McLeckie: “Bu kopyanın ve benzerlerinin üretimi çok kısa sürdüğünden aynı üretim çalışması ile benzer durumda başka bir kopya bulmak, bir okyanusta tek damla su aramaya benzer” dedi.

Daha önce de yüksek fiyatlarda satışlar yapılmıştı. 2019 yılında Super Mario Bros’un başka bir bozulmamış kopyası 100.150 dolara satılmıştı. Geçtiğimiz Kasım ayında ise yine hiç açılmamış bir diğer Mario oyunu Super Mario Bros.3 156.000 dolara alıcı bulmuştu. Tabloya bakıldığı zaman 660.000 dolarlık satış diğerlerine bakıldığında oldukça düşük kalıyor.

Dünyanın en pahalı oyunu olarak satılan Super Mario Bros. oyununa ek olarak müzayedenin bir parçası olan ve satılan diğer oyunlar ise şu şekilde:

  • Mega Man (NES) – 144,000 dolar
  • Mike Tyson’s Punch-Out!! (NES) – 102,000 dolar
  • Pokemon Crystal (Gameboy Color) – 90,000 dolar
  • Pokemon Emerald (Gameboy Advance) – 55,200 dolar
  • John Madden Football Championship (Sega Genesis) – 50,400 dolar
  • Tetris (NES) – 36,000 dolar

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: