Microsoft Mixer Yayın Platformunu Kapatacak!

Microsoft, uzun zamandır popüler hale getirmek istediği ve bu doğrultuda milyonlarca dolar ödeme yaptığı canlı yayın platformu Mixer’i kapatma kararı aldı. Oyuncuların hatırlayacağı üzere Shroud ve Ninja gibi dünyaca ünlü yayıncıların Twitch’i bırakıp Mixer’e geçmesi dünya çapında gündem olmuştu. Ancak tüm bunlara rağmen Microsoft’un yayın platformu bir türlü istenilen başarıyı gösteremedi. Bu yüzden Microsoft’un aldığı bu karara göre Mixer yaklaşık 1 ay sonra kullanım dışı olacak.

Mixer Kapanınca Yayıncılara Ne Olacak?

Amazon’un sahip olduğu Twitch, şu an için dünyanın en popüler oyun odaklı yayın platformu. Her on binlerce yayıncının aktif olarak canlı yayınlar açtığı Twitch’te milyonlarca izleyici bulunuyor. Profesyonel oyunculardan çeşitli e-spor organizasyonlarına kadar her türden içeriği bünyesinde barındırıyor. Bu da onu lider yapmaya yetiyor.

Bildiğiniz gibi Shroud ve Ninja Twitch’i bırakıp Microsoft anlaşması ile Mixer’e geçmişti. Bu yüzden 22 Temmuz itibariyle kapanacak olan Mixer yayıncılarının ne yapacağı merak ediliyor. Microsoft’tan yapılan bir açıklamaya göre Mixer yayıncıları Facebook Gaming’e geçiş yapabilecek. Ancak Shroud ve Ninja’nın ne yapacağı henüz bilinmiyor. Mixer’in popüler yayıncılarından olan Gothalion ise Facebook Gaming ile yoluna devam edeceğini belirtti.

Ninja ve Shroud Twitch’e Mi Dönecek?

Mixer’in kapatılacağının açıklanmasından sonra profesyonel yayıncı ve iş ortaklarından da konuyla alakalı bazı açıklamalar geldi. Bu açıklamalara göre Mixer’e çok ciddi bir transfer ücreti ile geçen Ninja’nın konuyla alakalı kararsız olduğu söyleniyor. Mixer’deki performansı çok sevilen Ninja’nın iş ortakları ile beraber hangi platforma geçiş yapacağı şu an için bilinmese de Ninja konuyla alakalı düşünüp bazı kararlar alacağını ifade ediyor.

Twitch’te yayın yapan Richard Lewis de konuyla alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Önemli kaynaklardan güvenli bilgiler aldığını ifade eden Lewis, Ninja ve Shroud’un Facebook Gaming’e geçiş yapmak istemediğini söyledi. Bu açıklamadan da konuyla alakalı tüm takipçiler iki başarılı yayıncının Twitch’e dönmek istediği yorumunu çıkardı. Büyük ihtimalle Ninja ve Shroud, Microsoft ile olan anlaşmalarını bozarak boşta kalmayı planlıyorlar. Ancak bazı yorumcular da Twitch’in Ninja ve Shroud’u tekrar kabul etmeyeceğini söylüyor. Tüm bu sürecin gidişatını hep beraber zamanla göreceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: