Mount & Blade: Bannerlord Yıllar sonra gelen devam oyunu

İlk oyunu olan Mount & Blade: Warband ile gönüllerde taht kuran serinin ikinci oyununun çıkmasını yıllarca bekledik. Her geçen sene ile beklentiler yükselmeye devam etti. Yıllar sonra Mount & Blade: Bannerlord erken erişile birlikte çıkış yaparak oyuncuların uzun süren özlemini sona erdirdi. Yapımcılığını TaleWorlds’ün üstlendiği M&B serisi gerek hikâyesiyle gerek oyun mekanikleriyle oldukça sevilen bir yapım olmuştu. Eski çağ savaşlarını ve diplomasi özelliklerini çok başarılı bir şekilde işleyerek zamanın sevilen oyunlarından biri haline gelmişti. En ince detaylarına kadar düşünülen oyun benim de favorilerim arasında yer alıyor diyebilirim. Gelin hep birlikte heyecanla beklenen oyunun merak edilen sorularını cevaplayalım.

Mount & Blade: Bannerlord oyun mekanikleri ve oynanışı

Oyun temel olarak ilk oyun ile benzer amaçları taşımakta. Çökmüş haldeki imparatorluğu toplamanız gerekiyor ve baştan tekrar yükseltmeniz isteniyor. Başlangıçta gözlerim eski beylikleri ve krallıkları aramadı değil. Fakat oyunda aşina olduğumuz krallıklar yerini yenilerine bırakmış durumda. Zaten hikâyeyi incelediğimizde oyunun Mount & Blade: Warband’den 210 sene öncesinde geçtiğini görüyoruz. Ayrıca daha önceki oyunda var olan karakter yaratma ekranını burada da göreceksiniz. Oldukça keyifli bir süreç olmasıyla birlikte karakterin fiziksel ve kişisel özelliklerini belirlemek oyun için pozitif bir etken olarak rol oynuyor. Oluşturulan karakterler oyuncuya özgü olduğu için oyunu benimsiyorsunuz. Mount & Blade: Bannerlord bu oluşum sürecini daha ince ayrıntılara girerek düzenlemiş. Karakterinizin vücudundaki yara izlerini bile belirleyebiliyorsunuz. Bu tarz küçük ayrıntılar dikkatimi çekti ve çok hoşuma gitti. Buna benzer olarak hazırlanan karakterin geçmiş öyküsünü ilk oyundan hatırlayacaksınız. Bu kısmı da detaylı bir şekilde hazırlayan ve daha birinci basamakta sürükleyici bir maceraya atıldığınızı hissettiren TaleWorlds harika bir iş çıkarmış diyebilirim.

Karakteri hazırladıktan sonra sizleri kocaman bir dünya bekliyor. Öncelikle eğitim alanında silah becerilerini öğreneceksiniz. Dövüş ve savaş mekanikleri korunmuş durumda. Hatta ilk oyuna nazaran biraz daha iyileştirilmiş diyebilirim. Sadece ok veya cıda atışlarına farklı bir imleç getirilmiş. Başlangıçta gözlerim eski imleci arasa da devam ettikçe alıştığımı söylemeliyim.

Mount & Blade: Bannerlord

Daha yeni daha güzel!

Oyuna getirilen yenilikler bununla sınırlı kalmamış. Mount & Blade: Bannerlord gerçekçiliği ve hikâye akışını sağlamak amacıyla oyuna ölüm mekaniği getirmiş. Kısaca oyundaki diğer karakterler sonsuza kadar yaşamıyorlar. Her biri ölüyor ve yerini birine bırakıyorlar. Bu şekilde olması oyuna pozitif bir etki bırakmış. Gerçekçilik algısını üst düzeyde yaşamanız isteniyor. Ayrıca elinizde tuttuğunuz esirlerin hayatına son verebiliyor ve infaz edebiliyorsunuz.

Mount & Blade: Bannerlord sizlere bütün iplerin kontrolünü vermek istiyor. Yenilenen ticaret sistemi eskisi kadar basit bırakılmamış. Daha çok ayrıntıya girerek karmaşık ama anlaşılabilir bir sistem kullanılmış. Bunu ticaret kavramını bir adım öne çıkarmak için yaptıklarını düşünüyorum. Çünkü ticaret oyun içerisinde çok önemli bir yere sahip. Şehirlerde dükkanlar açabilir veya yoldan geçen kervanlardan ucuz mallar için ipucu alabilirsiniz. Eğer bu işten daha çok para kazanmak istiyorsanız fakat şehirden şehre koşturmak istemiyorsanız kervan kiralayabiliyorsunuz. Ticaret konusunda olduğu gibi yönetim konusuna da önem kazandırıldığı dikkatimi çekti. Yönettiğiniz şehirlerde daha fazla proje yapabiliyorsunuz. Ve şehir içi üretim, refah gibi konular üzerinde söz sahibi oluyorsunuz.

Gelelim oyunun en önemli kısımlarından biri olan savaş ve silah mekaniklerine. Warband’de kolay olan kuşatma ve savunma mekanikleri bu oyunda biraz daha karışık gelebilir. Asker sayısının önemi oldukça fazla. Fakat bu durumun ezici üstünlük sağlamaması için stratejik savaşları arttırmışlar. Kısaca asker sayınız az da olsa düşmanınıza karşı doğru hamleler yaparak savaşı kazanabilirsiniz. Silahlar ise çok fazla değişime uğramadan bırakılmış durumda. Güzel yeniliklerden biri ise kendi silahınızı dövebiliyor olmanız olacak. Demiri eriterek kendinize yeni bir silah yapabileceksiniz. Demircilik becerinizin seviyesine göre silahınız güçlü veya güçsüz olacak.

Mount & Blade: Bannerlord

Mount & Blade: Bannerlord performansı ve sistem gereksinimleri

Oyun performans konusunda daha erken erişim aşamasında olmasına rağmen fena değil. Bazı Fps sorunları dikkatimi çekti fakat gelen yeni güncellemeler ile hepsi birer birer düzeltiliyor. Bazı animasyonlarda gariplikler fark edilse de ilerleyen süreçte bu sıkıntıların giderileceğini düşünüyorum. Oyun için belirlenen sistem gereksinimlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Bellek: 6 GB
Ekran kartı: Intel UHD Graphics 630 ya da Nvidia GeForce GTX 660 2 GB ya da AMD Radeon HD 7850 2 GB
Depolama: 60 GB
İşletim sistemi: Windows 7 (64 bit)
İşlemci: Intel Core i3-8100 ya da AMD Ryzen 3 1200

Daha gelişim sürecinde olan bu oyunun ilerleyen süreçte sistem gereksinimlerinin değişebileceğini göz önünde bulundurmanızda yarar var. Yıllar sonra kavuştuğumuz serinin ikinci oyunu şimdilik herkesi etkilemiş gibi duruyor. İyi bir iş çıkarıp çıkarmadıklarını ise oyunun resmi çıkışından sonra göreceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: