Oyuncuların yeni gözdesi: Valorant!

Yıllarca League of Legends ile oyun dünyasını kasıp kavuran Riot Games yeni bir proje için kolları sıvadı. Merakla beklenen proje sonunda oyun severler ile buluştu. Oldukça etkili bir çıkış yapan ve beta sürümünde bile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran oyunun ismi Valorant. Son dönemlerde oyuncular Counter-Strike ile birlikte FPS oyunlarına oldukça fazla ilgi göstermeye başlamıştı. Bunun üzerine Riot Games klasiklerin dışına çıkarak taktiksel ve stratejik savaşları arttıracak oyun Valorant’ı sizlerle buluşturdu. Oyunun resmi versiyonu ile beta sürümü arasında çok fazla fark olduğu söylenemez. Yeni eklenen bazı animasyonlar ve haritalar dikkatimi çekti diyebilirim. En başından beri CS:GO ve Overwatch ile olan benzerlikleri dillerden düşmüyordu. Fakat oyun hard shooter mekanikleri ve özel yetenek güçlerini harmanlayarak bizlere bambaşka bir FPS oyunu deneyimi sunuyor. Gelin şimdi herkesin aklındaki sorulara sırayla cevap verelim.


Valorant oyun mekanikleri ve oynanışı

CS:GO nun yerini alacağı söylenen oyunumuz özellikler ve oynanış olarak tam bir FPS oyunudur. Çok oyunculu ve rekabetçi olarak oynanması pozitif yönde etki ediyor diyebilirim. İki farklı amacı olan 5 kişilik takımlar halinde mücadele etmelisiniz. Bu takımlardan biri saldırı diğeri ise savunma pozisyonunda yer alacak. Saldırı pozisyonundaki takım ‘Spike’ adı verilen modülü rakip takımın bölgesine kurmak zorunda. Savunma pozisyonundaki takım ise buna engel olmaya çalışıyor. Aynı kategorideki oyunların aksine oyun içerisindeki karakterlerin her biri aynı değil ve karakter seçiminiz ile oyunun seyrini değiştirebilmeniz mümkün. Sunulan bu seçenek ile oyunculara çok farklı bir deneyim yaşatacağını düşünüyorum çünkü her karakter kendine özgü özellikler ve yetenekler ile donatılmış. Oyun içerisinde karakter seçiminize göre farklı görevleri yerine getirmeniz gerekiyor. Örneğin Düellocu, Kontrol uzmanı, Öncü ve gözcü olmak üzere 4 farklı sınıfa ayrılan karakterlerden gözcü görevini üstlendiğinizde koridorları kollamanız ve bölgelerin güvenliğini sağlamanız gerekli. Bunun oyuna farklı bir tarz kazandırmasının yanı sıra oldukça faydalı olacağını düşünüyorum. Ortaya çıkan kaosu engelleyecek ve oyuncuların ne yapması gerektiğini bileceği mücadeleler sağlayacak. Bu sayede oldukça keyifli oyunlar seyredeceğiz gibi duruyor.

Valorant farklı oyun mekanikleriyle birlikte yeni nesil silahları da bizlerle buluşturuyor. Fakat görsel olarak farklı gözüken bu silahlara aslında aşina olduğunuzu göreceksiniz. Birçoğu tam otomatik olarak ateşlenebilir olan silahlar arasında hafif makinalı tüfekler, taarruz tüfekleri, pompalı tüfekler ve keskin nişancı tüfekleri ile karşılaşacaksınız. Ve sizlere seçim yapabilmeniz için oyun öncesinde 30 saniyelik bir süre tanınacak. O yüzden silah seçiminizi oyun öncesinde yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca oyuncular arasında oldukça popüler olan kişiselleştirilebilir silah seçeneklerine Valorant oyununda da rastlayacaksınız. Farklı skinleri kullanarak silahlarınızı zevklerinize göre kişiselleştirebilirsiniz. Bazıları silahı oldukça farklılaştırdığı için aralarında beğenmediklerim oldu. Fakat yine de hepsine göz atmanızı öneririm.

Haritalar

Haritalara bakacak olursak. Oyunun seyrini belirleyen ve hatta oyun içerisindeki savaşları yöneten etkenlerden biri şüphesiz haritalardır. Diğer oyunlarda hepimizin bildiği efsaneleşmiş haritalar da mevcut. Valorant haritaları ise bence yeterli denebilecek kadar iyi düzeyde. Beta sürümünden sonra eklenen yeni haritaları ve stratejik koridorları göz önüne alındığında bir FPS oyunu için keyifli haritalar sizleri bekliyor. Haritalara grafik olarak bakıldığında ise klasik tarzın arasına yeni nesil teknolojiyi karıştırdıklarını görebilirsiniz. Fakat bunun göze batacak kadar absürt durmadığını belirteyim.

Daha önce ‘tick rate’ adında bir terim duymuş olabilirsiniz. Dikkatleri üzerine çeken bir diğer yenilik ise bu konuda yaşandı. CS:GO gibi oyunlarda sistem gereksinimleri yüzünden oyun esnasında aksaklık yaşayan birçok oyuncu bulunuyor. Riot Games bunu ortadan kaldırmak için 128 tick rate sahibi sunucular kullanacağını konu alan çarpıcı bir açıklamada bulundu. 64 tick rate sahibi olan CS:GO sunucularına oranla oldukça akıcı bir oyun ile karşı karşıya olduğumuzu söylemeliyim.

Tamamen ücretsiz olarak oyunculara sunulan yeni nesil FPS oyunu Valorant ile bizleri çok farklı gelişmelerin beklediği söyleniyor. Hatta hali hazırda piyasada bulunan birçok oyunun yerini alacağı da oyuncular arasında gezen söylentiler arasında. Bütün bunları ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Fakat oyunun oldukça hızlı büyüyen bir kitlesi olduğunu ve birçok olumlu yorum aldığını söyleyebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: