PlayStation 5: Geleceğin oyun konsolu

Her yeni üründe oyuncuların dikkatlerini üzerinde toplayan ve devrim niteliğinde yenilikler getiren Sony, PlayStation ile tartışmasız çağımızın öne çıkan oyun konsollarının başında geliyor. Ps 4 ‘ten sonra projesine başlanmış olan PlayStation 5 için birçok yeni güncelleme planlanmaktaydı. Tasarımından tutun performans iyileştirmelerine kadar her şeye yeni bir özellik kazandırmayı hedeflediler. En sonunda beklenen gün geldi çattı ve oyuncuların heyecanla beklediği lansman sonunda gerçekleşti. 11 Haziran günü yapılan ‘Future of Gaming’ etkinliğinde PlayStation 5 tanıtıldı ve akıllarımızdaki birçok soruya cevap bulabildik. Yayıncıların, yorumcuların ve Sony çalışanlarının da katıldığı etkinlik mükemmel bir şekilde sonlandı. Peki ne gibi yenilikler bizleri bekliyor? Ps 5 fiyatı ne olacak? Ne zaman resmi olarak piyasaya çıkacak? Gibi sorulara gelin birlikte cevap verelim.

PlayStation 5 için belirlenen yeni özellikler

Öncelikle bahsetmek istediğim ve gözüme çarpan ilk özellik güçlendirilmiş SSD oldu. Bekleme ekranlarındaki geçen süreyi çok büyük ölçüde düşüren bu yenilik birçok oyuncu için harika bir haber. Hatta Marvel’s Spider-Man testinde bekleme ekranında geçen süreyi 18 kat düşürerek ağızları açık bırakmayı başardığını söyleyebilirim. Güçlü SSD özelliğinden sonra dikkatimi çözünürlük konusu çekti. Sony bizlere yeni PlayStation 5 ile oyunlarda 8K çözünürlük desteği sunmayı hedefliyor. Bu şekilde oyunlardaki gerçekçilik ve detayları oyuncuya iletme konusunda oldukça büyük bir adım atmayı planlıyor. Bu iki özelliği öğrenince bile oyuncuların aklında bir soru belirdi. Eski konsol oyunlarımız ne olacak? Eski oyunları da düşünen Sony çalışanları yeni konsolun eski oyunlarla uyumlu olacağının altını çizerek yüreklere su serpti. Şüphesiz çağımızın en büyük yeniliklerinden biri VR teknolojisi ve sanal gerçeklik algısı. Bu alanda yapılacak yenilikler için pek ipucu verilmese de yeni ve kablosuz bir ürün ile karşımıza çıkacakları söylentiler arasında.

PlayStation 5 oyunları neler?

Sizleri teknik özelliklere fazla boğmadan çok büyük merak konusu olan yeni oyunlara göz atalım istiyorum. Oyun konusunda oldukça iddialı bir giriş yaptıklarını söyleyebilirim. Eski nesi konsolların teknolojinin gerisinde kaldığını ve ellerindeki yeni nesil donanımlarla istenilen her şeyin yapılabileceği vurgulandı. Daha önceki oyunlarda performansı düşürmemek için bazı özelliklerden ödün verilmesi gerekebiliyordu. Fakat yeni çıkacak olan konsol ile bambaşka oyunlar bizleri bekliyor. PlayStation 5 ile bizleri karşılayacak olan oyunları şu şekilde sıralayalım:

Playstation 5
Project Athia

Horizon Forbidden West
Resident Evil Village
NBA 2K21
Demon’s Souls
Pragmata
Deathloop
Bugsnax
Returnal
Destruction AllStars
Stray
Sackboy A Big Adventure
Oddworld Soulstorm
Kena: Bridge of Spirits
Goodbye Volcano High
Ghostwire: Tokyo
Godfall
Hitman III
JETT: The Far Shore
Solar Ash
Little Devil Inside
Astro’s Playroom
GTA V
Gran Turismo 7
Ratchet & Clank: Rift Apart
Spider-Man Miles Morales
Project Athia
Watch Dogs Legion
Warframe
WRC 9
The Sims 5
Vampire The Masquerade Bloodlines 2
Ultimate Fishing Simulator 2
The Lord of the Rings Gollum
FIFA 21
The Elder Scrolls 6
Battlefield 6
Assassin’s Creed Valhalla
Rainbow Six Siege
Rainbow Six Quarantine
EA Sports NHL 21
Madden 21
Moonray
Soulborn

Tasarım ve teknik özellikleri

Yıllardır alışılmış ve aşina olduğumuz PlayStation tasarımına yenilik gelmesinin vakti gelmişti. Bu durumun farkında olan Sony çalışanları bildiğimiz tasarımın dışında bambaşka bir görüntüyle bizleri karşıladılar. Çift renk kullanılan ve siyah yerine beyaz rengin baskın olduğu bir konsol bizlere tanıtıldı. Ayrıca uzun zamandır yatay olarak kullanılan konsolun dikey olarak tanıtılması da herkesin dikkatini çeken bir başka nokta oldu. Heyecanla beklenen PlayStation 5 için iletilen teknik özellikler ise şu şekilde sıralanıyor:

Bellek: 16 GB GDDR6 / 256 bit
Dahili depolama: 825 GB SSD
Harici depolama: USB HDD desteği
Artırılabilir hafıza: NVMe SSD slotu
GPU: 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz

Son olarak AMD Zen 2 mimarisi üzerinde 8 çekirdekli, 3.5 GHZ hızında işlemci kullanılacak
Bu iddialı özelliklerin yanı sıra yeni konsolun PlayStation 4’ten daha az enerji harcayacağı da teknik özelliklere eklendi.

Playstation 5
Telif hakkı: Sony

PlayStation 5 ile hayatımıza girecek olan yeni ekipmanlar

Tasarımı ve teknik özellikleri yenilenen konsola yenilenmiş ekipmanlar eklenmese eksik kalırdı diye düşünüyorum. Bunların arasından benim en çok ilgimi çeken yeni oyun kolu DualSense oldu. Önceden DualShock ile çalışılıyordu. Fakat yenilenen oyun kollarının ilginizi çekeceğine eminim. İlk olarak kol üzerindeki L2 ve R2 tuşları değiştirilebilir direnç özelliğine sahip olacaklar. Bu özellik ile oyun içerisinde direnç gösteren herhangi bir nesneyi kontrol ederseniz bu tuşlarda buna göre değişkenlik gösterecek ve basması kademe kademe zorlaşacak. Ayrıca farklı dokular için farklı derecelerde titreşim özelliği de yeni oyun koluna eklenen özellikler arasında.

İkinci ekipman Pulse 3D isimli kablosuz bir kulaklık. Bu kulaklıkta gürültü engelleme, 3D ses desteği ve kablosuz bağlantı ile bağlanması özellikleri yer alıyor. Oyun esnasındaki gerçeklik ve sürükleyicilik algısının en önemli etkenlerinden biri seslerdir. Bu durum düşünüldüğünde oldukça güzel ve pozitif bir yenilik olmuş.

Üçüncü olarak bahsedeceğim ekipman şahsen benim favorilerimden biri oldu. Oyun kolunun şarjı bittiğinde ortaya çıkan kablolar ve onlarla birlikte gelen karışıklık her zaman nefret ettiğim bir özellik olmuştur. Kablosuz olarak tasarlanan ve DualSense kollarını şarj eden bu istasyon aynı anda iki kolu şarj edebiliyor.

Son olarak ise bizleri yüksek çözünürlüklü bir kamera ve onun yanında oyun harici işlemleri rahatlıkla yapalım diye bir kumanda bekliyor. Bu iki ekipmanda yeni PlayStation 5 ile oldukça uyumlu ve yakışır şekilde yapılmış.

Fiyatı ve çıkış tarihi

PlayStation 5 için tanıtımda bir fiyat açıklamasına yer verilmedi. Fakat dillerde dolaşan ve doğru olacağını düşündüğüm bir fiyat mevcut. Piyasaya çıkması beklenen konsolun fiyatının 499 dolar olacağı bekleniyor. Vergiler ve dolar kuru düşünüldüğünde ise ülkemizde 7000 TL civarında olacağı düşünülüyor.
Etkinlikte birçok özelliğe değinilmesine rağmen çıkış tarihi hakkında edinebildiğimiz net bir bilgi mevcut değil. Bunların yanında resmi çıkışı için yeni bir etkinlik yapmayı düşünen Sony bizlere ilerleyen tarihlerde daha net açıklamalar yapacak diye düşünüyorum. Kiminin hayran kaldığı kimininse eksik bulduğu lansman iyisiyle kötüsüyle bitmiş durumda. Yorumlar değişkenlik gösterse bile bildiğimiz tek şey geleceğin oyun konsolu oldukça iddialı bir şekilde hazırlanıyor ve bizlere sunulacak. Resmi çıkış tarihinde görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: