RTX 3080 ve RTX 3090’ın Kapasitör Sorunu

RTX 3000 serisi ekran kartları oldukça ilgi çekti ve herkesin merakını cezbetti. Oyuncuların yakından takip ettiği kartlar, çıkış yaptıktan sonra çok hızlı bir şekilde tüketildi. Geçtiğimiz günlerde ise kullanıcılardan gelen bir tür sorundan bahsedildi. Kapasitörlerden kaynaklanan bu sorun RTX 3080 ve RTX 3090 kartlarında yaşanıyor ve çökmelere neden oluyor.

RTX 3080 ve RTX 3090’daki Sorunlar Ne?

Nvidia yeni seri ekran kartları ile oldukça gündemde. Kullanıcılar üst seviye ekran kartlarında yaşadığı sorunları çeşitli yerlere bildirdi. Nvidia’dan henüz bir açıklama gelmemesine rağmen bazı firmalar açıklamalar yaptı. Ekran kartı üreticilerinden Colorful 15 Eylül tarihinde bir şeyler fark etti ve resmi olmayan bir şekilde Nvidia ile iletişime geçti. Kartlar çıktığı gibi büyük bir hızla tüketildi. Kullanıcıların kartları kullanması ile birlikte bazı sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Bu sorunlar genellikle oyun sırasında çökme olarak karşımıza çıkıyordu. RTX 3080 ve 3090 kartları için bu sorunların kapasitör kaynaklı olduğu ortaya çıktı. Kapasitörler ise kısaca, ekran kartına giden voltajları filtrelemekten sorumlu bileşenlerdir. Ekran kartların arka kısmında yer alan 6 kapasitör ile bu işlem yapılıyor ve kapasitörler ne kadar iyi filtrelerse, yüksek frekansta sorun çıkma olasılığı o kadar düşüyor.

Kullanıcılar bu sorunu ilk olarak özel tasarım ekran kartının 2.0 GHz hızın aştığında ortaya çıktı. Bir uyarı almadan çöken oyunlar kullanıcıları oldukça şaşırttı. Teknik bilgisi olan kişilerce sorunların sebebinin, kapasitör seçimleri yüzünden olduğu belirtildi. Normalde kapasitör tasarımı için bizzat geliştirici olan Nvidia rehberliğinde seçimler yapılır. Bu kartlar içinse iki farklı kapasitör mevcut ve bunlar POSCAP ve MLCC türü kapasitörler. Firmalar kart dizayn ederken isterse tek çeşit ister iki çeşidin kombinasyonu şeklinde kapasitör kullanabiliyor.

RTX 3080 ve RTX 3090 kartlarında ortaya çıkan sorunların çözümü şu anlık yok. Birçok modelde farklı tasarım anlayışına gidilmiş. POSCAP yapıdaki kapasitörler daha büyük ve sıcaklıklara daha dayanıklı bir yapıya sahip ancak yüksek frekanslarda performans düşüklüğü yaşayabiliyor. MLCC yapıdaki kapasitörler ise daha küçük yapıya sahip ve POSCAP kapasitörlere oranlar daha ucuz ve yüksek frekanslarda performansı daha iyi. Bu kapasitörün dezavantajı ise sıcaklığa karşı oldukça dayanıksız olması. EVGA konuyla ilgili ilk açıklama yapan firmalar arasında yer alıyordu ve sorunun POSCAP kapasitörlerden olduğunu belirtti. 6 POSCAP tasarımın dayanıklılık testlerinden geçemediğini ve 4 POSCAP ile 20’li MLCC kümelerinden oluşan tasarım ile değiştirdiklerini belirtti.

Asus Ne Yapacak? Çözüm Ne?

RTX 3090
RTX 3090

ASUS ise üretim öncesinde kartlarında ki tasarımı değiştirerek daha piyasaya çıkmadan sorunun önüne geçmiş bulunuyor. GALAX firması 6 POSCAP kapasitörlü ekran kartlarında sorun yaşadığını ve sorunun üzerinde çalıştıklarını belirtirken Zotac, tüm kartlarında aynı 6 POSCAP tasarımını kullandıklarını ve sorun yaşayan kullanıcılar ile iletişime geçeceklerini belirtti. INNO3D gibi birkaç firma da daha sorun yaşamadıklarını belirterek tasarımda farklılığa gitmeyeceklerini söyledi. MSI hakkında da birçok dedikodu çıkmış durumda ve herhangi bir revize işlemine gidilmediğini söyledi.

İleriki güncellemelerle mevcut sorunların önüne geçmeye çalışacaklarını düşünüyoruz. Hali hazırda yeni yayınlanan güncelleme ile kartların turbo frekanslarında oynama yapılarak düşürüldü. Sorun yaşayan kartlarda geçici olarak bu tip çözümler denenerek kesin çözüme kadar idare edilmesi bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: