Sea of Thieves ile denizlere hakim olmaya hazırlanın

Çapayı çekin, yelkenleri açın ve uçsuz bucaksız okyanusta sizleri bekleyen maceraya atılın. Birçok oyuncunun gördüğünde heyecanlandığı fakat oynadıklarında beklediklerini bulamadığı oyunumuzun ismi Sea of Thieves. Yapımcılığını Rare’in üstlendiği deniz ve korsan temalı oyunumuz başlangıçta harika bir deneyim sunacak gibi gözüküyordu. Geminizi seçebileceğiniz, tayfalarla birlikte hareket ederek diğer korsanlarla amansız savaşlara girebileceğiniz bir açık dünya oyunu olacaktı. Vadettiği özelliklerin bir kısmını karşılasa da eksiklerine bakıldığında benim gözümde sınıfta kaldı diyebilirim. Gelin hep birlikte bu geminin pozitif ve negatif özelliklerini inceleyelim.

Sea of Thieves oyun mekanikleri ve oynanışı

Oyun dünyasında çok fazla rastlamadığımız korsanlık ve gemicilik temalarını hedef alan Sea of Thieves iki farklı oynama seçeneği ile karşımıza çıkıyor. Eğer isterseniz tek başınıza yelken açabiliyorsunuz. Veya co-op olarak oyuna girerek kendi tayfanızı oluşturabiliyorsunuz. Fakat tek kişilik oyunda hiçbir şey elde edemeyeceğinizi ve diğer oyuncuların sizden oldukça üstün olacağını bilmenizde yarar var. Oyunda gözüme çarpan ve beni rahatsız eden ilk şey bu oldu. Tamamen takım oyunu üzerine kurulmuş bir sistem ile karşımıza çıkıyor. Kendi takımınızı kurarak oyuna girdiğinizde ise yetersiz hazırlanmış olan haritası ve içerik eksikliği peşinizi bırakmıyor.

Başlangıçta kendinize bir gemi seçmeniz gerekiyor. İki farklı gemi seçeneği mevcut. Eğer tek başınıza oynayacaksanız küçük, güçsüz fakat hızlı ve çevik olan şalopayı seçmenizi tavsiye ederim çünkü kontrol etmeniz oldukça kolay. Çoklu oyun modunu tercih ederseniz büyük, güçlü fakat biraz yavaş hareket eden kalyonu seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Geminizi ayarladıktan sonra sıra sizlere görev verecek olan karakterleri bulmaya ve tanımaya geliyor.

Sea of Thieves

Haydi açık denizlerde göreve

Sea of Thieves haritasında 3 farklı görev kaynağı bulunmakta. Bunlar Gold Hoarders, Order of Souls ve Merchant Alliance olarak adlandırılmış. Her birinden farklı görevler alıyor ve tamamladıkça itibar puanı kazanıyorsunuz. İtibar puanınız arttığında ise daha tehlikeli görevlere yelken açıp daha çok altın kazanabiliyorsunuz. Bu görevler arasında ise haritada işaretlenmiş bölgeden hazine sandığı alma veya çeşitli hayvanları öldürme gibi farklı görevler mevcut. Benim en çok keyif aldığım görev ise aksiyonu bol olduğu için iskelet kaptanlarını öldürerek kafataslarını götürmek oldu. 4 çeşit iskelet bulunuyor ve her birinin kendine özellikleri mevcut. İlk görevinizi yaparken bu oyuna bayılacağınızın garantisini verebilirim. Yolculuk yaparken dalgaları yararak ilerlediğiniz uçsuz bucaksız denizde tayfanızla birlikte müzik yapabiliyor ve dünyanın farklı yerlerinden bağlanan oyuncularla amansız muharebelere girebiliyorsunuz. Fakat oyunun negatif özellikleri zaman geçtikçe kendini göstermeye başlıyor.

Sea of Thieves oynadıkça kendini tekrar eden bir oyun. Görevleri yaptığınızda her şeyin aynı olduğunu fark edeceksiniz. Görevlerin bir hikâyeye bağlı olması oyunun sürükleyiciliği açısından pozitif bir etken. Ve bence böyle bir oyunda olmazsa olmazlardan birisidir. Fakat görevlerin arkasında bir hikâye bulunmuyor. Ayrıca ne kadar ilerlerseniz ilerleyin hep aynı şeyleri yapıp aynı şekilde dövüşen iskeletleri öldürüyorsunuz. Bu durum bir süre sonra sıkıcı bir hal almaya başlıyor.

Kullanılan silahlara da değinmeden geçemeyeceğim. Savaşlarda veya görevlerde kullanılan silahların tasarımı oldukça hoş. Sizlere korsanlık temalı bir oyun oynadığınızı hissettiriyor. Böyle bir oyunda kazandığınız altınlarla silah geliştirmeleri yapmak isteyebilirsiniz. Ya da geminizi geliştirerek denize her defasında daha donanımlı bir şekilde çıkmak isteyebilirsiniz. Üzgünüm ama böyle özellikler oyun içerisinde yer almıyor. Paranızla alabildiğiniz eşyalar ise bu tarz özelliklere sahip değil. Bu sebeple sanki yarım kalmış bir oyun oynuyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz.

Sea of Thieves

Sea of Thieves Sistem Gereksinimleri

Unreal Engine ile geliştirilen Sea of Thieves’i 1080p ve 60 fps grafik ayarlarında oynamak için önerilen sistem gereksinimlerini şu şekilde sıralayabilirim.

İşletim sistemi: Windows 10
Ram: 8GB
Ekran kartı belleği: 4GB
HDD: 60GB 7.2k RPM
DirectX: 11

Sea of Thieves grafik konusunda kötü bir oyun değil. Oldukça akıcı ve pürüzsüz bir oyun sizleri bekliyor diyebilirim. Ayrıca eksik taraflarını göz ardı edebilirseniz diğer oyuncularla çıkacak olan savaşlardan keyif alabilirsiniz. Veya denizde birden ortaya çıkan ve öldürmesi oldukça zor olan kraken oyununuza heyecan katabilir. Oyuna 61 liraya Steam üzerinden sahip olabilirsiniz. Oyuna yeni özellikler ekleyerek geliştireceklerinin sözünü veren Rare umarım bunu çok geçmeden yapar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: