Six Days In Fallujah Satılmaması Gerektiği Söyleniyor!

Six Days In Fallujah ilgili beklenmedik bir gelişme yaşandı. ABD – Irak Savaşını anlatan oyuna karşı, Amerikan – İslam İlişkileri Konseyi tepki gösterdi. Söz konusu konsey oyunun, “Arap cinayet similatörü” olduğunu söyledi. Bununla beraber Sony, Valve ve Microsoft çevrim içi oyun marketlerine çağrıda bulundu ve uygulamanın mağazalarında satılmamasını istedi.

Six Days In Fallujah

ABD – Irak Savaşı’nı anlatan bir oyun olarak karşımıza çıkan Six Days InFallujah, gerçek olayları anlatıyordu. Savaşın, en kanlı zamanlarını anlatan yapım, gerçek bir olayı anlatıyor. Bu yapıma karşı bazı gruplar tepkilerini gösterdi fakat bu grupların en büyüğü Amerikan – İslam İlişkileri Konseyi.

Amerikan – İslam İlişkileri Konseyi, 1994 yılında kurulan ve ABD ile Müslümanları birleştirmeyi amaçlayan bir tür STK. Bu konsey oyun ile ilgili bazı açıklamalar yaptı ve oyunun ahlaki olarak doğru olmadığını söyledi. Valve, Microsoft ve Sony taraflarına çağrıda bulundu. Söz konusu konsey, Valve, Microsoft ve Sony taraflarının Six Days InFallujah oyununu, satmamasını istedi. Eğer ki firmalar bu çağrıya uyarlarsa Six Days In Fallujah, Steam, Microsoft Store ve PlayStation Store gibi uygulama mağazalarında satılmayacak.

Six Days In Fallujah, Müslüman Karşıtlığını Savunuyor!

Six Days In Fallujah

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi yetkililerinden biri olan Huzaifa Shahbaz, Söz konusu oyunun, yalnızca Müslümanlara olan şiddeti normalleştirdiği ve oyunun satışının yasaklanması gerektiğini ifade etti. Bu oyunun Arap cinayet simülatörü olduğunu söyleyen Huzaifa Shahbaz, ABD’ye yönelik ağır ithamlarda bulundu.

Huzaifa Shahbaz’a göre oyun endüstrisi, Müslümanları resmen insan yerine koymuyor ve öldürülebilir grup olarak nitelendiriyor. Bütün dünyanın her yerinde Müslümanlara karşı bağnazlığın olduğunu söyleyerek, bunun durması gerektiğini belirtiyor. Six Days In Fallujah gibi oyunların Müslüman karşıtlığını beslediğini düşünüyor. Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi söylediklerinin devamına göre, bu tür oyunlar insan hayatını tehdit ediyor.

Dediğimiz gibi oyun ABD – Irak savaşını konu alıyor. Felluce, ABD’nin Irak’taki en büyük başarısızlıklarından bir tanesi olarak tarihe geçmişti. 2004 yılının ilk aylarında, ABD askerleri yaşanan şiddetli çarpışmalarda Irak’taki direnişçilere karşı koyamamış ve 4 ABD vatandaşının öldürülmüştü. Çarpışmalar sırasında, Irak içerisinde ki halk ikiye bölünmüş ve kenetlenmişti. ABD askerleri bu durum karşısında geri çekilmek zorunda kalmıştı. ABD askerleri, 2004 yılının sonunda ikinci kez Felluce’ye saldırmış, bu kez Birleşik Krallık askerlerinin desteğini de alarak, kendilerince başarılı olan bir operasyon gerçekleştirmişlerdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: