Steam Deck Sevenleriyle Buluşuyor, Switch Sıkı Dur!

Valve, geçtiğimiz günlerde Steam’in resmi Twitter hesabından, Steam Deck ’i tanıttı. Bu konsol, Nintendo Switch el konsoluna rakip olmaya çalışacak. Aynı zamanda bağış üzerine çalışan Aya Neo gibi cihazlarla da rakip olacak.

Steam Deck

Valve tarafından geliştirilen Steam Deck isimli el konsolu, bilgisayarımızda ki Steam deneyimini taşınabilir hale getiriyor. Konsol tasarım olarak klasik konsollara ve kontrolcülere sahip. Analog yönlendirmeler ve tuşlar yanında 2 adette dokunmatik tuş bulunuyor. Bunun yanında konsol üzerinde 4 adet programlanabilir tuş bulunuyor. Kullanıcılar bu tuşların fonksiyonlarını istedikleri gibi ayarlayabilecekler.

Steam Deck, AMD İşlemciyle Geliyor!

Steam Deck

Steam Deck konsolu için bir adet resmi internet sitesi açıldı. Burada verilen bilgilere göre ise, dokunmatik ekran, analog tuşlar, dokunmatik yüzeyler, kontrolcüler hatta klavyeyle fare gibi donanımlara tam destek verecek. Konsol, sahiplerine zengin bir kullanım imkanı sunacak. Ayrıca her konsolun kutusunda özel bir taşıma çantası da çıkacağı belirtildi. Bunun yanında Steam Deck, Linux tabanlı bir konsol olmasına rağmen, sunduğu özellikler sayesinde Windows işletim sistemine de sahip olacak.

Steam Deck’in resmi insternet sitesinde önemli bilgiler yer alıyor. Buna göre gücünü AMD APU sistemlerden alacak olan konsol, hızlı Ram donanımı ile güçlendirilmiş. Prototip cihazda yapılan testlerde Star Wars Jedi Fallen Order oyunu, Ultra ayarlarda akıcı bir şekilde çalıştığı açılandı. Cihaz depolama seçeneklerine göre 3 farklı fiyatta kullanıcılarla buluşacak. Cihazın 64 GB depolama alanı bulunuyor. Bir diğer model ise 256 GB olurken, son model ise 512 GB olarak belirlenmiş. Cihazların fiyatları ise sırasıyla 399, 523 ve 649 dolar olarak belirlenmiş. Konsolun çıkış tarihi tam belli olmasa da 2021 yılının Aralık ayında kullanıcılara ulaşacak. Steam OS 3.0 işletim sistemi kullanacak olan cihazın teknik detaylarına aşağıdan bakabilirsiniz.

  • İşlemci: AMD APU Zen 2 2,4 – 3,5 GHz
  • Ekran Kartı: AMD APU 8 RDNA 1.0 – 1,6 GHz
  • Ram: 16 GB LPDDR5
  • Depolama: 64 GB eMMC – 256 GB NVME SSD – 512 GB yüksek hızlı NVME SSD
  • Ekran: 1280×800 60 Hz Dokunmatik LCD
  • Pil: 40 WHr (Tam olarak kaç mAh olduğu açıklanmadı)

 

1 yorum
  1. - Oyun Çobanı

    […] Steam Deck Sevenleriyle Buluşuyor, Switch Sıkı Dur! […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: