Steam Tekrar Çevrim İçi Oyuncu Sayısı Rekoru Kırdı!

2020 yılının gündemlerine baktığımızda, Steam eş zamanlı oyun sayısı rekorları görebiliriz. Platform her geçen gün kendi rekorunu biraz daha kırıyor ve yine gündeme çıkmayı başarıyor.

Steam

Pandeminin hayatıma getirdiği şeylerden biri ise dışarıdan uzaklaşmak oldu. Bu nedenle bir çok kişi ev içinde yapılabilecek hobilere yöneldi. Bunlar spor, film izlemek, bahçe işleri, kitap okumak gibi hobiler olsa da en çok kazanlardan biri video oyun sektörü oldu. Bir çok eski oyuncu ya da oyunlarla tanışmamış kişiler, oyunlarla daha içli dışlı olmaya başladı. Bu durumda en çok dijital marketleri ve oyun firmalarını etkiledi.

Steam hiç tartışmasız oyun dijital marketlerinin en büyüklerinden. Pandeminin etkisini ise bu platformda çokça görüyoruz. Öyle ki Steam geçtiğimiz Mart ayından beri defalarca ve neredeyse ardı ardına eş zamanlı oyuncu sayısında rekor kırıyor. Son geçtiğimiz ay söz konusu platform 24 milyon 776 bin 635 kişiye ulaşmıştı ve yeni bir rekor kırmıştı. Şimdi ise bu rekorunu tekrar kırdı.

Steam Devamlı Olarak Anlık Oyuncu Sayısı Rekoru Kırıyor!

Steam

Söz konusu bu rekora baktığımız zaman ise eskisine baya bir fark attığını görüyoruz. Steam platformunun bu tip istatistikleri takip edebileceğiniz bir çizelge mevcut. Burada yer alan bilgilere göre ise Steam’de eş zamanlı anlık oyuncu sayısı rekoru kırıldı. Bu rekor 26 milyon 36 bin 995 kişi ile kırıldı ve en yüksek eş zamanlı oyuncu sayısı olarak rekorlar kitabında yerini aldı. Bu rakam o an oyun oynayan kişileri temsil etmiyor. Bu rakam için platformda çevrim içi bir şekilde duruyor olması yeterli.

Steam

Bu çizelgede aynı anda oyun oynayan kişi sayısı da yer alıyor. Rekor sırasında ise 7 milyon 113 bin 843 kişinin oyun oynadığı görülüyor. Bu oyunlar genellikle Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2 ya da GTA 5 gibi oyunlar olsa da çoğunlukla değişiyor. Geçtiğimiz zamanlarda hikaye odaklı anlık oyuncu rekorunu kıran oyun Cyberpunk 2077 olmuştu. Bu rekoru 1 milyon 3 bin 264 ile kırmıştı. Oyun sektörü çok hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor bakalım yakın zamanda karşımıza ne gibi oyunlar çıkacak.

1 yorum
  1. […] Steam Tekrar Çevrim İçi Oyuncu Sayısı Rekoru Kırdı! […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: